|
|
|
Tejaratbank
صفحه ویژه نابینایان و کم بینایان
|
دوشنبه 31 شهریور 1399
اخبار و اطلاعیه ها
  • شما اینجا هستید
      
    • تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۲۳|
     تعداد بازدید: 65
     اظهارات وزیر اقتصاد در جلسه "بررسی شرایط بازار سرمایه و راهکار های بهبود بلند مدت
     درپنج ماه 284 هزار میلیارد تومان تامین مالی در اقتصاد از طریق بازار سرمایه صورت گرفت
     وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به دستاوردهای اخیر بازار سرمایه، بر این نکته تاکید کرد که بازار سرمایه، در سایه توجه مقامات عالی کشور، می تواند نقشی طلایی در اقتصاد ایفا کند.

      

     به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند طی سخنانی در جلسه "بررسی شرایط بازار سرمایه و راهکار های بهبود بلند مدت آن" با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه در محل وزارت اقتصاد اظهار داشت: زمانی که پس از قبول مسئولیت وزارت اقتصاد، بحث کریدور سوم را برای اولین بار مطرح کردم، از انجا که هنوز نفت در اقتصاد کشور آقایی می کرد، خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

     دژپسند یادآور شد: اگر اقتصاد بخواهد شکل بگیرد، در شرایطی که بانک های ما باید آرام ارام به نقش و فلسفه ذاتی خود از جمله تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط و ارائه تسهیلات خرد به متقاضیان برگردند، ناچار از رجوع به بازار سرمایه به عنوان کریدور اصلی و ذاتی اقتصاد بویژه در تامین مالی بنگاه های بزرگ، است.

     وی بازار سرمایه را دارای الزامات خاصی همچون "عقلانیت"، "حسابگری"، ریسک پذیری"، "مسئولیت پذیری" و "بلند مدت نگری" خواند که در تقابل با فرهنگ بازار نفتی مبتنی بر "رانت"، "رخوت"، "سستی"، "تکیه به دیگران" و "چشم دوختن به دست دولت" است.

     وزیر اقتصاد یادآور شد: یک سپرده گذار خرد وقتی به بازار سرمایه وارد می شود، نگاهش به "بازدهی" است، بازدهی که باید در یک "دوره" اتفاق بیافتد و اگر در این بازار گرفتار نگاه کوتاه مدت بشویم، انحراف رخ داده است.

     دژپسند با طرح این سوال که "چرا ما امروز گرفتار برخی حواشی در مسایل مربوط به بازار سرمایه هستیم؟" گفت: دلیل این امر آن است که فرهنگ و الزامات خاص بازار سرمایه هنوز بطور کامل در میان فعالان آن، جا نیافتاده است.

     وزیر اقتصاد در ادامه با تصریح این نکته که ما نباید از حضور قابل توجه مردم در بازار سرمایه نگران باشیم، اظهار داشت: روزی که من قبول مسئولیت کردم، تعداد فعالان بازار سرمایه حدود 700 هزار نفر بود و امروز بنا بر روایت های مختلف، بین 5 تا هشت میلیون نفر است.

     وی دلیل احساس نگرانی عده ای از دلسوزان از این موضوع را نیز عدم شکل گیری فرهنگ و زیرساخت های بازار سرمایه متناسب با تعریف این بازار دانست.

     وزیر اقتصاد یکی از ویژگی های اجتناب ناپذیر بازار سرمایه را وجود حق انتخاب خواند و گفت: بازار سرمایه اینگونه نیست که مدام بخواهیم به فعالان، امر و نهی کرده و شاخص ها و یا حق انتخاب ها را کم و زیاد کنیم و دستور بدهیم.

     دژپسند خواستار همفکری همه ارکان و نهاد ها به منظور تقویت و قوام بازار سرمایه و پرهیز از بزرگ نمایی اختلاف نظرات احتمالی شد و گفت: باید باور کنیم که اگر بازار سرمایه قوت و قوام پیدا کند، بنفع همه اقشار آحاد جامعه اعم از دولت و غیر آن است.

     وزیر امور قتصادی و دارایی گفت: وقتی مشاهده می کنیم که در عرض پنج ماه اول  سالجاری، 284 هزار میلیارد تومان تامین مالی در اقتصاد از طریق بازار سرمایه  صورت گرفته در حالی که کل سال گذشته، این رقم 264 هزار میلیارد تومان بوده یا اینکه ظرف مثلا سه ساعت یکهزار میلیارد تومان سهام در بورس خرید و فروش شده است، باید به این دست آوردها ببالیم.